40 euro w praktyce sądowej

Aneta Bernat28 listopada 201410 komentarzy

Zgodnie z obietnicą, po przedstawieniu założeń teoretycznych wskażę Ci jak do kwestii 40 euro  podchodzą sądy…

Krótko i na temat – nakaz zapłaty wydany w miesiącu październiku 2014r. zasądzał dla Powoda:

1. równowartość 40 euro od każdej z faktur wskazanych w pozwie, z których wskazana wartość składał się na wartość roszczenia głównego;
2. odsetki ustawowe od należności głównej, naliczane od pierwszego dnia po upływie terminu płatności do dnia zapłaty;
3. zwrot opłaty sądowej;
4. zwrot kosztów zastępstwa procesowego wg norm przypisanych.

Podsumowując: nakaz uwzględniał wszystko o co Powód wnosił.

Wobec powyższego oraz w świetle teorii przedstawionej w poprzednich wpisach, uznaję, że sądy przychylają się do interpretacji, że kwota 40 euro to rekompensata za wezwania do zapłaty, telefony itp. – ogólnie za kredytowanie dłużnika. Koszty zaś postępowania sądowego a w tym zastępstwa procesowego są odrębną kwestią. Jest to według mnie słuszna interpretacja, między innym z uwagi na fakt, że gdyby wierzyciel (potencjalny powód) nie wniósł sprawy do sądu to i tak należy mu się równowartość 40 euro od każdej zaległej faktury, do zapłaty których może wezwać dłużnika w wezwaniu do zapłaty.

Jeżeli szukasz pomocy prawnej, serdecznie zapraszam Cię do kontaktu. Odezwij się do mnie!

tel. +48 694 468 715mejl: kancelaria@anetabernat.pl

{ 10 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Krzysztof 5 stycznia, 2015 o 13:38

A ja mam takie pytanie. Korzystałem z firmy windykacyjnej, która ściągała dla mnie pewną kwotę za niezapłaconą fakturę z lipca 2013. Sprawa trafiła do sądu. Po wyroku dłużnik zapłacił mi całą kwotę z kosztami sądowymi dla pełnomocnika, a ja zapłaciłem firmie fakture za windykację – procent od zwindykowanej kwoty . Czy koszt tej faktury mogę przerzucić na dłużnika? W pozwie pełnomocnik dochodził kwoty należności z odsetkami oraz zwrotu kosztów sądowych, Nie było tam mowy o żadnej dodatkowej rekompensacie.

Pozdrawiam.

Odpowiedz

Aneta Bernat 5 stycznia, 2015 o 22:29

Dochodzenie przedmiotowej rekompensaty jest fakultatywne – można jej dochodzić, ale nie ma takiego obowiązku. Dotyczy to faktur tylko wystawionych po wejściu w życie ustawy z dnia 8 marca 2013 r. o terminach zapłaty w transakcjach handlowych.
Rekompensata powinna więc ewentualnie zostać doliczona na etapie składania pozwu lub na etapie wezwań do zapłaty (a następnie po trafieniu do sądu uwzględniona w pozwie). Dla wiążącej odpowiedzi na to pytanie jest istotna też informacja czy sprawa trafiła do sądu w Pana imieniu czy w imieniu firmy windykacyjnej.

Odpowiedz

Krzysztof 7 stycznia, 2015 o 10:27

Witam,

Dziękuję za odpowiedź. Pozew został złożony w moim imieniu przez radcę prawnego firmy windykacyjnej. Ja zapłaciłem im po otrzymaniu wpłaty od dłużnika dwie faktury – 1 za windykacje i 1 za zastępstwo procesowe.

Odpowiedz

Zbigniew Korsak 15 stycznia, 2015 o 06:18

Dziękuję za dobry wpis i poruszenie tej sprawy.
Ciekawe jak rozwinie się praktyka sądowa stosowania przepisu.

Pytanie które zapewne zada księgowy,
Jak rozpoznać i opodatkować tak zasądzoną i zapłaconą (ściągniętą) rekompensatę?
Wiem, straszne, ale niektórym wszystko się kojarzy z …. podatkami.

Zbigniew Korsak

Odpowiedz

Aneta Bernat 8 marca, 2015 o 21:07

Odnośnie podatków polecam blog mecenas Moniki Markisz: Podatki dla prawnika.

Pozdrawiam

Odpowiedz

Paweł 21 kwietnia, 2015 o 21:33

Czy zaliczają Państwo kwotę rekompensaty do wps?

Odpowiedz

Aneta Bernat 22 kwietnia, 2015 o 11:04

Tak

Odpowiedz

Paweł 24 kwietnia, 2015 o 00:07

Ostatnio zastanawiałem się nad możliwością żądania odsetek od rekompensaty – wydaje mi się ze jest to dozwolone. Natomiast problemem może być moment od którego mają one zostać naliczone: a) od momentu powstania roszczenia o rekompensatę; b) wezwania do jej zapłaty; c) od wytoczenia powództwa. Wydaje mi się, ze od tego pierwszego momentu, co Pani sądzi na ten temat?

Odpowiedz

Patrycja 15 maja, 2015 o 10:57

Dzień dobry,
Chciałabym zapytać, co w sytuacji, gdy złożyłam pozew i uzyskałam nakaz zapłaty, który uwzględniał niezapłacone faktury oraz zwrot kosztów postępowania. Czy mogę teraz w nowym pozwie domagać się zapłaty rekompensaty w wysokości 40 euro od niezapłaconych faktur? Oraz co w sytuacji, gdy żaden pozew nie był jeszcze składany, a koszty postępowania będą niższe niż rekompensata 40 euro? Wtedy należy mi się tylko 40 euro od niezapłaconej faktury?
Z góry dziękuję za odpowiedź.
Pozdrawiam,

Odpowiedz

Aneta Bernat 19 czerwca, 2015 o 13:49

Możliwość naliczenia rekompensaty przez wierzyciela w przypadku braku terminowej zapłaty przez dłużnika nie jest uzależnione od konieczności wykazania, że wierzyciel faktycznie poniósł jakiekolwiek koszty. Przedmiotowa równowartość kwoty 40 euro, ma zrekompensować uśrednione koszty niezbędne do odzyskania przez wierzyciela przysługującej mu należności w ramach zawartej umowy.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Radcy Prawnego Aneta Bernat Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Radcy Prawnego Aneta Bernat z siedzibą w Lublinie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem kancelaria@anetabernat.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: