Brak zapłaty w terminie – czy to sposób na darmowy kredyt? Część 1

Aneta Bernat        14 października 2014        4 komentarze

Niektórzy Zamawiający nauczyli się przyjmować dostawę towaru lub wykonanie usługi i płacić po terminie wymagalności faktury, traktując to, świadomie lub nie świadomie, jako najtańszy z możliwych do zaciągnięcia kredytów. Często bowiem Wykonawcy nie obciążają Zamawiających nawet karą w formie odsetek ustawowych naliczanych od dnia wymagalności faktury – w imię dalszej dobrej współpracy. A Zamawiający często wykorzystują swoją silniejszą w tym względzie pozycję.

Ile razy w Twojej praktyce zawodowej zdarzyło się, że Zamawiający regulował należności pół roku lub później, licząc od dnia wymagalności faktury?  A Ty, jak wówczas kredytowałeś swoją działalność? Brałeś może kredyt lub postawiony w trudnej sytuacji nie regulowałeś z kolei swoich zobowiązań w terminie.

Sytuacja ta została również zauważona przez ustawodawcę co zostało wyrażone we wprowadzonej 28 kwietnia 2013 r. ustawie z dnia 8 marca 2013 r. o terminach zapłaty w transakcjach handlowych. Ustawa ta umożliwia wierzycielowi (tu naszemu Wykonawcy) dodanie do każdej wymagalnej wierzytelności (faktury) wynikającej z dostawy towaru lub usług dochodzonej od dłużnika (tu Zamawiającego) dodatkowej kwoty stanowiącej równowartość 40 Euro. Warunkiem jest by obie strony były przedsiębiorcami.

Powyżej przedstawione rozwiązanie może być stosowane jedynie przy transakcjach między przedsiębiorcami. Ma ono zmobilizować dłużników do terminowej zapłaty zobowiązań, tak by brak płatności w terminie nie był sposobem na znalezienie taniego kredytu kosztem wierzyciela – Twoim kosztem.

{ 4 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Anna Październik 14, 2014 o 09:46

Dzień dobry Pani Mecenas!

Dziękuję Pani za ten artykuł, który mi wiele wyjaśnił. Ale proszę jeszcze o rozwinięcie, może w inny poście bloga, tematu tych 40 EUR: co to za dodatkowa kwota? Czy mogę ją tak po prostu dodać… do umowy, czy do FV?

Pozdrawiam Panią!
Anna

Odpowiedz

Aneta Bernat Październik 15, 2014 o 09:04

Dzień dobry
Dziękuję za komentarz. Cieszę się, że ten temat Panią zainteresował. Zgodnie z Pani sugestią poświęcę temu zagadnieniu kolejny wpis. Odpowiadając zaś na Pani pytanie zawarte w komentarzu: od dnia nabycia uprawnienia do odsetek, bez wezwania, przysługuje wierzycielowi od dłużnika z tytułu rekompensaty za koszty odzyskiwania należności równowartość kwoty 40 euro przeliczonych na złote według średniego kursu euro ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski ostatniego dnia roboczego miesiąca poprzedzającego miesiąc, w którym świadczenie pieniężne stało się wymagalne.

Pozdrawiam – Aneta Bernat

Odpowiedz

Monika Styczeń 7, 2015 o 12:22

Bardzo ciekawy artykuł, na pewno wykorzystam tę wiedzę składając kolejne pozwy o zapłatę!

Odpowiedz

Aneta Bernat Styczeń 7, 2015 o 12:29

Cieszę się, że to zagadnienie spotkało się z zainteresowaniem

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Poprzedni wpis:

Następny wpis: