Nowe rozwiązania przewidziane w projekcie Kodeksu Budowlanego

Aneta Bernat26 marca 20152 komentarze

Projekt Kodeksu Budowlanego przekazany przez KKPB Ministrowi Infrastruktury i Rozwoju wprowadza szereg nowych rozwiązań mających na celu uelastycznienie procedur oraz ułatwienie realizacji procesu inwestycyjnego. Co nowego wprowadza? Poniżej chcę Ci wskazać najważniejsze z nowych rozwiązań proponowanych przez projekt Kodeksu budowlanego.

Po pierwsze przedmiotowy Kodeks budowlany wprowadza pojęcie zgody budowlanej, obejmujące zarówno pozwolenie na budowę i tzw. „milczącą zgodę” organu udzieloną w wyniku dokonania zgłoszenia i niewniesienia sprzeciwu przez organ. Ponadto wprowadzono możliwość przeniesienia zgody budowlanej na nowego inwestora.

Została utrzymana w nim zasada zwiększenia katalogu obiektów budowlanych realizowanych na zgłoszenie oraz uregulowane będą podstawowe zasady sytuowania budynków od granicy działki.

W projekcie przyjęto też zasadę, że wykonywanie robót budowlanych innych niż budowa obiektu budowlanego nie będzie wymagało zgody budowlanej.

Odnośnie projektu budowlanego nowy Kodeksu budowlany wprowadza: zmiany elementów projektu budowlanego, zamkniętą listę uzgodnień projektu budowlanego, łagodzi  wymogi dotyczące egzemplarzy projektu budowlanego.

Nowe regulacje maja wpłynąć ponadto na zapewnienie trwałość pozwolenia na budowę oraz usprawnienie postępowania w sprawie wydania pozwolenia na budowę (zasady dotyczące doręczania pism) i skrócenie terminu rozpatrzenia zgłoszenia robót budowlanych.

Kodeks wprowadza instytucję etapowania robót, instytucję wezwania do usunięcia naruszenia prawa, pojęcie zgody na użytkowanie oraz ogranicza wymóg uzyskania pozwolenia na użytkowanie. Ponadto likwiduje obowiązek zawiadomienia o terminie rozpoczęcia robót budowlanych.

 

Jeżeli szukasz pomocy prawnej, serdecznie zapraszam Cię do kontaktu. Odezwij się do mnie!

tel. +48 694 468 715mejl: kancelaria@anetabernat.pl

{ 2 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Wojciech Rudzki | spolkazoo.info 29 marca, 2015 o 17:17

Na kiedy jest szacowane termin wejście w życie ?

Odpowiedz

Aneta Bernat 31 marca, 2015 o 16:30

Zakłada się, że ustawa wejdzie w życie w styczniu 2017 r.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Radcy Prawnego Aneta Bernat Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Radcy Prawnego Aneta Bernat z siedzibą w Lublinie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem kancelaria@anetabernat.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: