Nowelizacja Prawa budowlanego a nowy Kodeks budowlany

Aneta Bernat20 marca 2015Komentarze (0)

Usprawnienie prac nad Kodeksem budowlanym i zakończenie ich przez Komisję Kodyfikacyjną Prawa Budowlanego zgodnie z zapowiedziami jesienią 2014r. sprawiłoby może bezzasadnym obecną nowelizację Prawa budowlanego. Dlaczego? Ponieważ projekt Kodeksu budowlanego dokonuje usystematyzowania przepisów prawa dotychczas zawartych w odrębnych ustawach: ustawie z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (na dzień dzisiejszy tj. 20.03.2015r., z uwzględnieniem obecnej nowelizacji z 20 lutego 2015 r.) i ustawie z dnia 16 kwietnia 2004 r. o wyrobach budowlanych. Ma on zastąpić więc obecnie obowiązującą ustawę Prawo budowlane i ustawę o wyrobach budowlanych.

W poniedziałek 16 marca 2015r., o czym pisałam w poprzednim wpisie, Prezydent podpisał nowelizacje prawa budowlanego, tzw. mała nowelizacja prawa budowlanego. Wobec powyższego, jeśli zgodnie z zapowiedziami tekst ustawy zostanie opublikowany w Dzienniku Ustaw, najpóźniej w pierwszych dniach kwietnia, to ustawa może zacząć obowiązywać w lipcu 2015r.

Niemal zaś jednocześnie, bo 25 lutego 2015 r. Komisja Kodyfikacyjna Prawa Budowlanego (dalej KKPB) przyjęła projekt Kodeksu budowlanego. Przewodniczący Komisji przekazał Ministrowi Infrastruktury i Rozwoju przyjęte przez KKPB projekty Kodeksu budowlanego i ustawy wprowadzającej Kodeks budowlany, tak aby możliwe było rozpoczęcie procedury legislacyjnej związanej z uchwaleniem przedmiotowego Kodeksu budowlanego. Obecnie Ministerstwo analizuje przedstawiony projekt – zgodnie z wcześniejszymi założeniami, jaki wyżej już pisałam, Kodeks budowlany miał wejść w życie jesienią 2014r. – co się jednak nie stało. Mamy jednak za to kolejną nowelizację Prawa budowlanego

Jeżeli szukasz pomocy prawnej, serdecznie zapraszam Cię do kontaktu. Odezwij się do mnie!

tel. +48 694 468 715mejl: kancelaria@anetabernat.pl

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Radcy Prawnego Aneta Bernat Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Radcy Prawnego Aneta Bernat z siedzibą w Lublinie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem kancelaria@anetabernat.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: