Odsetki ustawowe obniżone do 8%

Aneta Bernat06 stycznia 2015Komentarze (0)

Przyzwyczailiśmy się już do odsetek ustawowych w wysokości 13%. Zawsze jednak przystępując do ich wyliczenia warto sprawdzić czy na pewno ich wysokość nie uległa zmianie.  Z dniem 23 grudnia 2014 r.* została obniżona wysokość odsetek ustawowych z 13% do 8% w stosunku rocznym.

Tym bardziej uzasadnia to korzystanie z możliwości dochodzenia rekompensaty w wysokości 40 euro, o której pisałam w poprzednich wpisach (możesz o tym przeczytać tu i tu i tu i tu).

Pamiętaj, że możesz już w wezwaniu do zapłaty żądać od dłużnika rekompensaty w wysokości 40 euro (ale należy  Ci się ona również bez wezwania). Wówczas wpłatę dłużnika zalicz w pierwszej kolejności na przedmiotową rekompensatę a dopiero dalej na odsetki i należność główną.

Zawsze warto dodatkowo uregulować w umowie zasady zaliczania wpłat.

*Rozporządzenie Rady Ministrów z 16 grudnia 2014 r. w sprawie wysokości odsetek ustawowych (Dz.U. poz. 1858)

Jeżeli szukasz pomocy prawnej, serdecznie zapraszam Cię do kontaktu. Odezwij się do mnie!

tel. +48 694 468 715mejl: kancelaria@anetabernat.pl

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Radcy Prawnego Aneta Bernat Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Radcy Prawnego Aneta Bernat z siedzibą w Lublinie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem kancelaria@anetabernat.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: