Radca prawny – kto to taki – genealogia zawodu

Aneta Bernat21 czerwca 20162 komentarze

Ostatnio byłam bardzo zajęta. Czym spytacie? Poza pracą w Kancelarii i reprezentowaniem interesów moich klientów zajęłam się również popularyzacją wiedzy na temat zawodu radcy prawnego oraz wymiaru sprawiedliwości.

Dlaczego? Celem odpowiedzi na następujące zagadnienia:

  • W czym i jak może Ci pomóc radca prawny?
  • Po co korzystać z usług Kancelarii Radcy Prawnego?
  • Czy mamy udać się tam dopiero w przypadku wystąpienia problemów prawnych?
  • Czy może powinniśmy skorzystać z porady radcy prawnego w celach prewencyjnych?

By odpowiedzieć sobie samu  na to pytanie w odpowiednim czasie, musimy mieć wiedzę na temat zakresu w jakim może nam udzielić pomocy radca prawny. Program edukacji w szkołach nie daje nam odpowiedzi na to pytanie. Dlatego też ostatnio prowadzę zajęcia, wg programu mojego autorstwa, pt. „Radca prawny – kto to taki?” Jego celem jest przekazanie najmłodszym wiedzy na przyszłość – gdzie mogą uzyskać pomoc prawną i kiedy po nią sięgać.

W ramach zajęć dzieci i młodzież uzyskują informację m.in. na temat genealogii zawodu radcy prawnego oraz sensu largo pełnomocnika (rzecznika) w postępowaniu sądowym na ziemiach polskich, począwszy od XII wieku. Ponadto są przybliżane znaczenia, używanych często w sądownictwie pojęć oraz co budzi największe emocje – przeprowadzam inscenizacje procesu sądowego w oparciu o jedną z bajek …

Relacje na ten temat zostały zamieszczone m.in. na stronach Fundacji przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych Znam Prawo„, tj. wpis odnośnie Działań o charakterze edukacyjnym dla najmłodszych oraz zajęć edukacyjnych podnoszących wiedzę prawną oraz świadomość na temat zawodu radcy prawnego prowadzonych w ramach Pikniku Rodzinnego zorganizowanego przez Lubelski Klub Biznesu, czy m.in. na stronach Gimnazjum nr 19 w Lublinie.

Przekazywanie wiedzy – to moja pasja.
Przekazywanie jej tak młodym adeptom – to moje wyzwanie.
Ich radość i zaangażowanie – to moja nagroda.

Jeżeli szukasz pomocy prawnej, serdecznie zapraszam Cię do kontaktu. Odezwij się do mnie!

tel. +48 694 468 715mejl: kancelaria@anetabernat.pl

{ 2 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Michał 22 czerwca, 2016 o 10:07

Dzień dobry! Nie jest przypadkiem tak, że zawód radcy prawnego to twór stricte komunistyczny mający swój rodowód w Polsce lat sześćdziesiątych i łączenie go z jakimiś rzecznikowymi tradycjami sięgającymi XII wieku jest trochę na wyrost? Pozdrawiam serdecznie!;)

Odpowiedz

Aneta Bernat 22 czerwca, 2016 o 11:40

Dzień Dobry,
Radcy prawni pojawili się przed II wojną światową, choć wówczas nie posiadali jeszcze samorządu radców prawnych. Zajmowali się oni świadczeniem pomocy prawnej „w służbie państwowej” oraz pracując „na posadzie” w bankach i przedsiębiorstwach.
Odnośnie sięgania do historii – we wpisie wskazałam, że omawiam poza genealogią samego zawodu radcy prawnego również ogólnie zawód pomocnika w szerokim znaczeniu tego słowa (informację m.in. na temat genealogii zawodu radcy prawnego oraz sensu largo pełnomocnika). Mowa jest więc zarówno o rzecznikach, pełnomocnikach (procuratores), procuratores mecenarii, pojawieniu się nazwy adwokata oraz określenia mecenas. Zawód pełnomocnika w szerokim znaczeniu tego słowa ewaluował przez wieki. Wspólnych korzeni zaś możemy upatrywać wśród wielu obecnie znanych zawodów prawniczych, choć nie od początku funkcjonowały w znanej nam dziś formie – choćby syndycy o których jest mowa już w XVI wieku jako o „prawnikach o wysokich kwalifikacjach”.

Pozdrawiam serdecznie

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Radcy Prawnego Aneta Bernat Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Radcy Prawnego Aneta Bernat z siedzibą w Lublinie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem kancelaria@anetabernat.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: