Który termin płatności będzie wiążący? Zdarzają się sytuacje, że wskazany w umowie między Stronami termin płatności jest inny niż ten wynikający z wystawionej przez jedną ze Stron faktury.
Czasem jest to kwestią pomyłki – gdy wystawiając fakturę nie sprawdzimy na jaki termin umówiliśmy się z Zamawiającym czy Inwestorem, a czasem… świadome działanie.
Jeśli zdarzy się nam, jako Wykonawcy, opisana powyżej sytuacja, to z którego dokumentu powinniśmy przyjąć termin wymagalności* roszczenia i od upływu którego z nich powinniśmy ewentualnie rozpocząć naliczanie odsetek? Lub jeśli to my otrzymamy fakturę ze zdecydowanie krótszym terminem płatności niż wynika to z zawartej umowy – ile czasu mamy na spełnienie świadczenia (by druga strona nie dochodziła od nas np. odsetek ustawowych za opóźnienie czy rekompensaty w wysokości 40 euro)?
Faktura zazwyczaj jest wystawiona na podstawie umowy. Termin „umowa” należy rozumieć bardzo szeroko…
Zdaniem Sądu, dla oceny kwestii wymagalności roszczenia nie ma znaczenia termin zapłaty wskazany w fakturze, albowiem, wymagalność jest kategorią obiektywną, w tym przepadku wynikającą z treści czynności prawnej. Wskazany przez Stronę inny niż w umowie termin płatności w fakturze, zostaje wyznaczony jednostronnie, wbrew treści umowy, wbrew temu na co umówiły się Strony.**
W przypadku sporu więc wiążącym będzie termin wymagalności roszczenia wynikający z umowy.
Chyba, że obie strony zgodzą się na termin wynikający z faktury…
* „termin wymagalności, a mianowicie, że wyznacza on granicę czasową do której najpóźniej świadczenie powinno być spełnione” Wyrok z dnia 03 września 2014 r. Sąd Okręgowy w Rzeszowie VI Wydział Gospodarczy, sygn. akt VI Ga 166/14
** Wyrok z dnia 28 maja 2014 r. Sąd Rejonowy dla Wrocławia-Śródmieścia we Wrocławiu IX Wydział Cywilny, sygn. akt IX C 504/14
{ 3 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }
A jeżeli termin płatności wynikający z faktury jest dłuższy niż termin wynikający z umowy? ( na przykład w umowie podwykonawczej jest 30 dni, a podwykonawca wystawia fakturę na 60 dni) To jest przypadek w ktorym Podwykonawca jednoznacznie wydłużył Wykonawcy termin zapłaty .
Z punktu widzenia stosunku cywilnoprawnego, wiążącym będzie termin zapłaty ustalony obopólnie w umowie. Termin wskazany na fakturze we wskazanym przypadku jest określony jednostronnie. Wskazanym było by sporządzenie np. aneksu do umowy, by nie okazało się nagle, że wydłużony termin płatności został wstawiony przez pomyłkę i podwykonawca wystawi fakturę korygującą, zwłaszcza, że terminu płatności ma wpływ na m.in. termin początkowy naliczania odsetek, powstanie uprawnienia do rekompensaty w wysokości równowartości 40 euro czy zastosowania ulgi na złe długi. Biorąc powyższe pod uwagę, jeśli stosunki między stronami ulegną pogorszeniu, wskazane jest by ta kwestia była doprecyzowana.
Inną sytuacją była by natomiast faktura z wydłużonym terminem płatności w stosunku do umownego, wystawiona w odpowiedzi na pisemną prośba o przedłużenie terminu płatności wystosowaną przez Zamawiającego… ale też tu wskazane było by pisemne zaaprobowanie takiej prośby przez wystawcę faktury.
świetny artykuł! dobrze wiedzieć, że ma się prawo do takiego odroczenia, a przynajmniej można się o nie starać… dodałabym jeszcze wzór, bo tego pewnie większość szuka – tu jest w formacie doc i pdf http://cenabiznesu.pl/-prosba-o-odroczenie-terminu-platnosci-faktury-wzor-z-omowieniem/0/0/50da3df4cd84f48cb58940ff1c4f13bb