Weryfikacja numeru NIP za pośrednictwem internetu – nowe narzędzie

Aneta Bernat21 października 2015Komentarze (0)

Ministerstwo Finansów 19.10.2015r. wprowadziło nową elektroniczną usługę: „Sprawdzanie statusu NIP„. Czy jest ona przydatna z punktu widzenia przedsiębiorcy – w tym w szczególności Wykonawcy?

Numer NIP jest powszechnie wykorzystywany w obrocie gospodarczym – czyli również przez Wykonawców. Wpisujesz go  m.in. na fakturach, w umowach czy w pozwach składanych do sądu. Odnośnie weryfikacji poprawności numeru NIP kontrahenta (czy NIP nie zawiera błędu) będącego osobą prawną czy osobą fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą oraz innych podmiotach podlegających wpisowi do odpowiednich rejestrów, do tej pory nie było problemów – „zaglądaliśmy” do Krajowego Rejestru Sądowego (www.ms.gov.pl) lub do Centralnej Ewidencji Działalności Gospodarczej (www.ceidg.gov.pl). Co jednak w przypadku gdy drugą stroną transakcji była osoba fizyczna? Brak do tej pory było szybkiej, elektronicznej możliwości weryfikacji on-line numeru NIP.

Zgodnie z założeniami przedmiotowa usługa ma zwiększyć bezpieczeństwo obrotu gospodarczego. Można za jej pośrednictwem sprawdzić status prawny każdego numeru NIP – zarówno osób fizycznych jak i przedsiębiorców. To się tyczy także Ciebie, drogi Wykonawco. Jeśli masz wątpliwości co do wiarygodności swojego kontrahenta, możesz zweryfikować podany przez niego NIP pod adresem www.finanse.mf.gov.pl/web/wp/pp, w zakładce „Sprawdzenie numeru NIP„. Aktualizacja danych w portalu odbywać się ma raz na dobę.

Po wpisaniu numeru NIP otrzymamy informacje czy dany numer NIP jest poprawny, jest niepoprawny, nie istnieje lub został unieważniony (ewentualnie uchylony). Przedmiotową informację zwrotna można wydrukować. Niestety jest to tylko możliwość weryfikacji numeru NIP, a nie możliwość jego ustalenia. Nadal więc podstawowymi źródłami informacji dotyczących danych przedsiębiorców oraz innych podmiotach podlegających wpisowi do odpowiednich rejestrów pozostaje Krajowy Rejestr Sądowy oraz Centralna Ewidencja Działalności Gospodarczej.

Źródło: www.mf.gov.pl

Jeżeli szukasz pomocy prawnej, serdecznie zapraszam Cię do kontaktu. Odezwij się do mnie!

tel. +48 694 468 715mejl: kancelaria@anetabernat.pl

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Radcy Prawnego Aneta Bernat Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Radcy Prawnego Aneta Bernat z siedzibą w Lublinie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem kancelaria@anetabernat.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: